Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Bold N3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2023, July. Released 2023, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164.2 x 74.7 x 8.8 mm (6.46 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 13 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4700 mAh |
| Charging | 66W wired, 100% in 39 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Sage Green |
| Versions | |
| Price | About 250 EUR |