Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Bold N2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, August 11. Released 2022, August 11 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 158.7 x 74.1 x 8.6 mm (6.25 x 2.92 x 0.34 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.6 inches, 106.9 cm2 (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~390 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 11 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4200 mAh |
| Charging | 30W wired, 50% in 20 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Cyprus Teal |
| Versions | |
| Price | About 230 EUR |