Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Bold N1
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, September. Released 2019, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 158.7 x 74.1 x 8.6 mm (6.25 x 2.92 x 0.34 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 1/2.8", PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Motorized pop-up 13 MP, f/2.0, 1/4.0" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3500 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired 10W wireless (Qi) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Raven Black |
| Versions | |
| Price | About 180 EUR |