Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Amour
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, May. Released 2013, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 128 x 65.5 x 11.6 mm (5.04 x 2.58 x 0.46 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~54.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1600 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White |
| Versions | |
| Price | About 100 EUR |