Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Zeno 10
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 256.5 x 168 x 8.2 mm (10.10 x 6.61 x 0.32 in) |
| Weight | 517 g (1.14 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, DokeOS_P 4.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/4" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 8800 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Shadow Black, Ice Blue |
| Versions | |
| Price | |