Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Xplore 2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, September 25 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 186 x 87.8 x 29 mm (7.32 x 3.46 x 1.14 in) |
| Weight | 670 g (1.48 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED, 68B colors, 120Hz, HDR, 500 nits (typ), 1300 nits (HBM), 2600 nits (peak) |
| Size | 6.73 inches, 109.4 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~521 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 Ultra HDR support |
| Hardware | |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, DokeOS 4.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.57", PDAF, OIS 20 MP, f/1.8, (night vision), 1/2.8", 2 infrared night vision lights |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 50 MP, f/2.5, (wide), 1/2.76" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | 20000 mAh |
| Charging | 120W wired 10W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 520 EUR |