Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Xplore 1 Walkie Talkie
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 184 x 83 x 29.5 mm (7.24 x 3.27 x 1.16 in) |
| Weight | 695 g (1.53 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 Secondary display on the back: 2.01 inches, 240 x 296 pixels, panda glass |
| Hardware | |
| OS | Android 15, DokeOS 5.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", PDAF 20 MP, f/1.8, (night vision), 1/4", 2 infrared night vision lights |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 50 MP, f/2.5, (wide), 1/2.76" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 20000 mAh |
| Charging | 55W wired 5W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange |
| Versions | |
| Price | |