Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Wave 9C
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.6 x 75.8 x 9.2 mm (6.44 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 191.8 g (6.77 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 600 nits |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Mohs level 7 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, DokeOS 4.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | IMG8322 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue |
| Versions | |
| Price | |