Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Wave 8C
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.2 x 75.2 x 8.8 mm (6.43 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 450 nits |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 14 (Go edition), DokeOS 4.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | IMG8322 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 5W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Sunset Purple, Dawn Blue, Dusk Black |
| Versions | |
| Price | |