Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Tab 80
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 241 x 156 x 7.5 mm (9.49 x 6.14 x 0.30 in) |
| Weight | 484 g (1.07 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 13, Doke OS_P 3.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP secondary unspecified camera |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | 7680 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Grey, Blue, Green |
| Versions | |
| Price | |