Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Tab 6
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, November 15 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 207.6 x 124 x 9.5 mm (8.17 x 4.88 x 0.37 in) |
| Weight | 365 g (12.87 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Protection | Innolux Glass |
| Hardware | |
| OS | Android 11 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | 5580 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Gold, Blue |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |