Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Tab 5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2023, March 03 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 211.2 x 126.2 x 9.7 mm (8.31 x 4.97 x 0.38 in) |
| Weight | 355 g (12.52 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12, Doke OS Go 3.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | No |
| Battery | |
| Type | 5580 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Twilight Blue, Space Gray |
| Versions | |
| Price | |