Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Tab 16 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 256.8 x 167 x 7.5 mm (10.11 x 6.57 x 0.30 in) |
| Weight | 503 g (1.11 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | 7700 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Blue, Violet |
| Versions | |
| Price | |