Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Tab 15
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, October 26 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 246.4 x 161.5 x 7.3 mm (9.70 x 6.36 x 0.29 in) |
| Weight | 525 g (1.16 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.5 inches, 319.7 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12, Doke OS_P 3.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | 8280 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Lunar Silver, Twilight Blue, Space Gray |
| Versions | |
| Price | About 230 EUR |