Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Shark 9
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164.8 x 75.6 x 8.7 mm (6.49 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 700 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Mohs level 7 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, Doke OS 4.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Starry Rock Black, Azure Wave Blue |
| Versions | |
| Price | |