Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview N6000
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, July 19 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 133 x 65.3 x 18.4 mm (5.24 x 2.57 x 0.72 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 450 nits |
| Size | 4.3 inches, 44.6 cm2 (~51.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 1200 pixels, 20:9 ratio (~306 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 13, DokeOS 3.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 48 MP, (wide), 1/2.25", PDAF other unspecified camera |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, (wide), 1/3" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | 3880 mAh (solid state battery) |
| Charging | 18W wired 2.5W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Versions | |
| Price | About 190 EUR |