Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Mega 8
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 302 x 197.5 x 7.9 mm (11.89 x 7.78 x 0.31 in) |
| Weight | 736 g (1.62 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 13.0 inches, 490.0 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~174 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, DokeOS_P 4.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 13 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 11000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Space Grey, Twilight Blue, Lagoon Green |
| Versions | |
| Price | |