Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Mega 2 WiFi
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2025, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 281.7 x 177.2 x 8 mm (11.09 x 6.98 x 0.31 in) |
| Weight | 615 g (1.36 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 12.0 inches, 409.9 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~194 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, DokeOS_P 4.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | IMG BXM-4-64 MC01 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 9000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Celestial Grey, Ice Blue, Moss Green |
| Versions | |
| Price | |