Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Mega 1
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 268.7 x 169 x 7.6 mm (10.58 x 6.65 x 0.30 in) |
| Weight | 528 g (1.16 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 400 nits |
| Size | 11.5 inches, 376.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~203 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 13, DokeOS_P 4.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 13 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (top-mounted), accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
| Battery | |
| Type | 8800 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Space Grey, Sky Blue, Dreamy Purple |
| Versions | |
| Price | |