Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Link 8
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2025 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 283 x 214.2 x 8.4 mm (11.14 x 8.43 x 0.33 in) |
| Weight | 710 g (1.57 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 300 nits |
| Size | 12.7 inches, 496.6 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2176 x 1600 pixels, 4:3 ratio (~213 ppi density) |
| Protection | Mohs level 7 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, Doke OS_P 4.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 8400 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Grey, Blue, Purple |
| Versions | |
| Price | |