Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Link 2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2025 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 212.9 x 125.6 x 8.5 mm (8.38 x 4.94 x 0.33 in) |
| Weight | 329 g (11.61 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 360 nits |
| Size | 8.68 inches, 213.9 cm2 (~80.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1340 pixels, 5:3 ratio (~180 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, Doke OS_P 4.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.4, (wide), 1/5.0" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Midnight Black, Glacier Blue |
| Versions | |
| Price | |