Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Fort 1
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 176.2 x 80.1 x 17.5 mm (6.94 x 3.15 x 0.69 in) |
| Weight | 390 g (13.76 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Panda Glass, Mohs level 8 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, DokeOS 4.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, (wide), 1/3.06" Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 10000 mAh |
| Charging | 18W wired 5W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Versions | |
| Price | |