Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Color 8
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, January |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 167.8 x 77.4 x 9.1 mm (6.61 x 3.05 x 0.36 in) |
| Weight | 214 g (7.55 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits (typ) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 13, Doke OS 4.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, (wide), 1/2.76, 0.64µm, PDAF Secondary unspecified camera |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, (wide), 1/4.0, 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Ash Gray, Ripple Blue, Wisteria Purple |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |