Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview BV8900
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, May 28 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 172.4 x 82.2 x 19.8 mm (6.79 x 3.24 x 0.78 in) |
| Weight | 398 g (14.04 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 101.8 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~406 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware | |
| OS | Android 13, Doke-OS 3.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GM9446 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.97", PDAF, OIS 5 MP, thermal assisted camera FLIR thermal camera (Lepton module) |
| Features | Thermal imaging, LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass, gyro, barometer |
| Battery | |
| Type | 10380 mAh |
| Charging | 33W wired Reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Versions | |
| Price | About 290 EUR |