Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview BV8200
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, December 31 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 174.6 x 81.1 x 16.5 mm (6.87 x 3.19 x 0.65 in) |
| Weight | 370 g (13.05 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 500 nits |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 Secondary screen on the back: 1.3 inches, 360 x 360 pixels, Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, Doke OS 4.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.57", PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/3.0" |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 8800 mAh |
| Charging | 45W wired 5W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Green, Orange |
| Versions | |
| Price | About 290 EUR |