Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview BV7300
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 186 x 85 x 24 mm (7.32 x 3.35 x 0.94 in) |
| Weight | 528 g (1.16 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 700 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, DokeOS 4.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", PDAF 20 MP, f/2.0, (night vision), 1/2.8", 2 infrared night vision lights |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 15000 mAh |
| Charging | 45W wired 7W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange |
| Versions | |
| Price | |