Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview BV7200
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, October 26 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 165.3 x 81.6 x 16 mm (6.51 x 3.21 x 0.63 in) |
| Weight | 288 g (10.16 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 12, Doke-OS 3.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 8 MP, 117˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | 5180 mAh |
| Charging | 18W wired 2.5W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Versions | |
| Price | About 250 EUR |