Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview BV7100
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, September 07 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 174 x 81.4 x 18.9 mm (6.85 x 3.20 x 0.74 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12, Doke-OS 3.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | 13000 mAh |
| Charging | 33W wired, 51% in 66 min Reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Versions | |
| Price | About 220 EUR |