Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview BV6300 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, February 24. Released 2020, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 159.6 x 78.2 x 12.8 mm (6.28 x 3.08 x 0.50 in) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 10 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 4380 mAh |
| Charging | 18W wired 10W wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange, Green, Yellow |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |