Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview BV5200
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, September 07 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 161.6 x 77.9 x 13.7 mm (6.36 x 3.07 x 0.54 in) |
| Weight | 268 g (9.45 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 450 nits |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12, Doke-OS 3.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, (wide), AF Secondary unspecified camera |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | 5180 mAh |
| Charging | 10W wired 5W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |