Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview BV4900s
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, October 02 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 157.5 x 78.1 x 13.7 mm (6.20 x 3.07 x 0.54 in) |
| Weight | 261 g (9.21 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Dragontrail Glass |
| Hardware | |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | IMG8322 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 5580 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange, Green, Yellow |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |