Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview BV4800 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 174.7 x 81.5 x 13.5 mm (6.88 x 3.21 x 0.53 in) |
| Weight | 285 g (10.05 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, DokeOS 4.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 16 MP, f/2.2, (wide), AF 2 MP, f/2.8 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 5180 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Versions | |
| Price | |