Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview BL7000
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 182.2 x 86 x 14.5 mm (7.17 x 3.39 x 0.57 in) |
| Weight | 357 g (12.59 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 750 nits |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, DokeOS 4.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 7500 mAh |
| Charging | 33W wired 6W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange |
| Versions | |
| Price | About 260 EUR |