Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview BL5000
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, July 29 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164 x 80.4 x 12.8 mm (6.46 x 3.17 x 0.50 in) |
| Weight | 273 g (9.63 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.36 inches, 100.4 cm2 (~76.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2300 pixels (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 11 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, (wide), PDAF 16 MP, 125˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | 4980 mAh |
| Charging | 30W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Versions | |
| Price | About 260 EUR |