Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Active 8 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, July 03 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 256.3 x 165.8 x 16.8 mm (10.09 x 6.53 x 0.66 in) |
| Weight | 976 g (2.15 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.36 inches, 305.5 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~225 ppi density) |
| Protection | Mohs level 7 |
| Hardware | |
| OS | Android 12, Doke OS_P 3.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, (wide), 1/3" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 22000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Orange |
| Versions | |
| Price | About 220 EUR |