Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview Active 12 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 267.7 x 179 x 28.3 mm (10.54 x 7.05 x 1.11 in) |
| Weight | 1522 g (3.36 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 650 nits |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 7 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, Doke OS_P 4.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.67", PDAF 20 MP, (night vision) |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 50 MP, f/2.3, (wide), 1/2.76", PDAF |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 30000 mAh |
| Charging | 120W wired 10W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 580 EUR |