Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview A95
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, January 22 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.7 x 75.5 x 8.6 mm (6.44 x 2.97 x 0.34 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 11 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | 4380 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Versions | |
| Price | About 190 EUR |