Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview A85
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, November 22 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164.3 x 76.1 x 8.7 mm (6.47 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 101.5 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~272 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12, Doke OS 3.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 8 MP, 120˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | Yes, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | 4480 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue, Sky |
| Versions | |
| Price | About 160 EUR |