Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview A53 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, March 03 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164.6 x 76.9 x 9.4 mm (6.48 x 3.03 x 0.37 in) |
| Weight | 194.6 g (6.88 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12, Doke OS 3.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Unspecified |
| Battery | |
| Type | 5080 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Rock Grey, Murky Black, Starry Blue |
| Versions | |
| Price | |