Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview A200 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, July 29 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 162.2 x 73.6 x 8.6 mm (6.39 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 13, Doke OS 4.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 5050 mAh |
| Charging | 66W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Daybreak Blue, Meteor Purple, Polar Night Black |
| Versions | |
| Price | About 290 EUR |