Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Blackview A10
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2017. Released 2017 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 143.2 x 70.3 x 8.8 mm (5.64 x 2.77 x 0.35 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400MP2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 8 MP, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Battery | |
| Type | 2800 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Olive Black, Lily White, Barley Golden, Coral Blue |
| Versions | |
| Price | About 70 EUR |