Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple Watch Ultra 3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, September 09 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 49 x 44 x 12 mm (1.93 x 1.73 x 0.47 in) |
| Weight | 61.6 g or 61.8 g (black) (2.15 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Retina LTPO3 OLED, 3000 nits (peak) |
| Size | 1.98 inches |
| Resolution | 514 x 422 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass Wide-angle OLED |
| Hardware | |
| OS | watchOS 26, upgradable to watchOS 26.4 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter (-500m to 9000m), compass, SpO2, VO2max, temperature (body), temperature (water) Temperature sensing (0.01˚ accuracy) Depth gauge (±1m accuracy) Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) Emergency SOS via satellite |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 599 mAh |
| Charging | Wireless, 0-80% in 45 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Natural, Black |
| Versions | |
| Price | € 747.00 |