Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple Watch Series 3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, September. Released 2017, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 42.5 x 36.4 x 11.4 mm (1.67 x 1.43 x 0.45 in) |
| Weight | 52.8 g (1.87 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Retina OLED, 1000 nits (peak) |
| Size | 1.65 inches |
| Resolution | 390 x 312 pixels (~303 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass 3D Touch display |
| Hardware | |
| OS | watchOS 4.0, upgradable to watchOS 8.7 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer Natural language commands and dictation (talking mode) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 341 mAh (1.34 Wh), non-removable |
| Charging | Wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Space Black, Silver |
| Versions | |
| Price | About 700 EUR |