Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple Watch Edition Series 5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, September. Released 2019, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 44 x 38 x 10.7 mm (1.73 x 1.50 x 0.42 in) |
| Weight | 47.8 g (1.69 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Size | 1.78 inches |
| Resolution | 448 x 368 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass 3D Touch display |
| Hardware | |
| OS | watchOS 6.0, upgradable to watchOS 10.6.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 296 mAh (1.13 Wh), non-removable |
| Charging | Wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Titanium frame: Space Black, TitaniumCeramic frame: White |
| Versions | |
| Price | About 850 EUR |