Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple Watch Edition 38mm (1st gen)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2015, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 38.6 x 33.3 x 10.5 mm (1.52 x 1.31 x 0.41 in) |
| Weight | 55 g body (3.35 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Retina OLED, 450 nits (peak) |
| Size | 1.5 inches |
| Resolution | 340 x 272 pixels (~290 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass 3D Touch display |
| Hardware | |
| OS | watchOS 1.0, upgradable to watchOS 4.3.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX543 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate Natural language commands and dictation |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 205 mAh (0.78 Wh), non-removable |
| Charging | Wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | 18-karat Rose Gold/White, Rose Gray Buckle18-karat Yellow Gold/Black, Red Buckle |
| Versions | |
| Price | About 11000 EUR |