Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple Watch 42mm (1st gen)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2015, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 42 x 35.9 x 10.5 mm (1.65 x 1.41 x 0.41 in) |
| Weight | 50 g body (2.82 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Retina OLED, 450 nits (peak) |
| Size | 1.65 inches |
| Resolution | 390 x 312 pixels (~303 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass 3D Touch display |
| Hardware | |
| OS | watchOS 1.0, upgradable to watchOS 4.3.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX543 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate Natural language commands and dictation |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 250 mAh (0.94 Wh), non-removable |
| Charging | Wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Stainless Steel/Red, White, Brown/Black/Blue/Marine Blue Buckle, Blue/Stone/White/Storm Gray Leather Loop, Silver/Space Black Milanese Loop, Link Bracelet, Space Black Stainless Steel/Black, Black Link Bracelet, Pearl Woven Nylon |
| Versions | |
| Price | About 700 EUR |