Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone XR
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, September 12. Released 2018, October 26 |
| Availability | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm (5.94 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Materials | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), aluminum frame (7000 series) |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM (China) IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Display | |
| Type | Liquid Retina IPS LCD, 625 nits (HBM) |
| Size | 6.1 inches, 90.3 cm2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 828 x 1792 pixels, 19.5:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Hardware | |
| OS | iOS 12, upgradable to iOS 18.7 |
| System Chip | Apple A12 Bionic (7 nm) |
| Processor | Hexa-core (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Camera | |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video Recording | 1080p@60fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2942 mAh, non-removable (11.16 Wh) |
| Charging | 15W wired, PD2.0, 50% in 30 min Wireless (Qi) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Red, Yellow, Blue, Coral, White |
| Versions | A2105, A1984, A2107, A2108, A2106, iPhone11,8 |
| Price | About 550 EUR |