Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone SE
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, March 21. Released 2016, March 31 |
| Availability | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm (4.87 x 2.31 x 0.30 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| Materials | Glass front (Corning-made glass), aluminum back, aluminum frame |
| Connectivity Slot | Nano-SIM Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 1136 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | iOS 9.3.2, upgradable to iOS 15.8.5 |
| System Chip | Apple A9 (14 nm) |
| Processor | Dual-core 1.84 GHz Twister |
| GPU | PowerVR GT7600 (six-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.2 MP, f/2.4, 31mm (standard) |
| Video Recording | 720p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes 16-bit/44.1kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS |
| Proximity | Yes (Apple Pay only) |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1624 mAh, non-removable (6.21 Wh) |
| Charging | Up to 240 h (3G) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold, Rose Gold |
| Versions | A1662, A1723, A1724, iPhone8,4 |
| Price | About 200 EUR |