Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone Air
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, September 09 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 156.2 x 74.7 x 5.6 mm (6.15 x 2.94 x 0.22 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 1600 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Size | 6.5 inches, 104.9 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2736 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield 2, Mohs level 5 Anti-reflective coating |
| Hardware | |
| OS | iOS 26, upgradable to iOS 26.4 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 18 MP multi-aspect, f/1.9, 20mm (ultrawide), PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, hotspot |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3149 mAh |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min 20 wireless MagSafe/Qi2, 50% in 30 min (15W - China) 4.5W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Space Black, Cloud White, Light Gold, Sky Blue |
| Versions | |
| Price | $ 776.99 / C$ 1,199.99 / £ 649.00 / € 713.69 |