Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone 8
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, September 12. Released 2017, September 22 |
| Availability | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm (5.45 x 2.65 x 0.29 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Materials | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), aluminum frame |
| Connectivity Slot | Nano-SIM IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Display | |
| Type | Retina IPS LCD, 625 nits (typ) |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass 3D Touch display & home button |
| Hardware | |
| OS | iOS 11, up to iOS 16.7.12 |
| System Chip | Apple A11 Bionic (10 nm) |
| Processor | Hexa-core (2x Monsoon + 4x Mistral) |
| GPU | Apple GPU (three-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Selfie Camera | |
| Single | 7 MP, f/2.2 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1821 mAh, non-removable (6.96 Wh) |
| Charging | 15W wired, PD2.0, 50% in 30 min Wireless (Qi) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver, Space Gray, Gold, Red |
| Versions | A1863, A1905, A1906, A1907, iPhone10,1, iPhone10,4 |
| Price | About 300 EUR |